کد خبر : 388
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 12 مارس 2020 - 8:34

افشای جزئیات تازه از کمک مالی منافقین به حزب اسلام‌ستیز وکس

افشای جزئیات تازه از کمک مالی منافقین به حزب اسلام‌ستیز وکس
این حزب از منافقین اولین تراکنش مالی به مبلغ ۱۱۵۶.۲۲ یورو را دریافت کرد

به گزارش “پایگاه اطلاع رسانی مجاهدین”؛ به نوشته روزنامه اسپانیایی «ال پائیس»، گروهک منافقین افزون بر کمک یک میلیون یورویی برای تأسیس و استقرار این حزب راست افراطی، به دو نفر از رهبران این حزب که اکنون نماینده پارلمان اسپانیا هستند، به مدت هشت ماه بین ماه‌های فوریه و اکتبر سال ۲۰١۴ به طور مخفیانه حقوق ماهانه پرداخت کرده است. میزان حقوق منافقین به این دو رهبر حزب راست افراطی اسپانیا طی این مدت در حدود ۶۵ هزار یورو بوده است.

این که منافقین که خود به ظاهر بر بنیان تفکرات اسلامی و چپگرایانه تشکیل شده بود و همچنان ایدئولوژی مشابهی را تبلیغ می‌کند به یک حزب راستگرای پوپولیست اسلام ستیز و مخالف مهاجران کمک مالی کرده است می‌تواند گویای این باشد که سازمان تا چه اندازه از ایده‌ها و هویت خود تهی شده است.

به گزارش «آر اف آی»، ال پائیس در شماره روز ۲۸ ژانویه خود می‌نویسد: وُکس در سال ۲۰١۳ با حمایت مالی یک میلیون یورویی منافقین رسماً در دفاتر وزارت کشور اسپانیا به عنوان یک حزب سیاسی در این کشور متولد شد. این حزب هم اکنون با ۵۲ کرسی در پارلمان اسپانیا، سومین حزب بزرگ این کشور است.
۱۷ دسامبر ۲۰۱۳ همان روزی که وُکس در میان احزاب سیاسی وزارت کشور اسپانیا نام‌نویسی کرد، این حزب از منافقین اولین تراکنش مالی به مبلغ ۱۱۵۶.۲۲ یورو را دریافت کرد. حدفاصل دسامبر ۲۰۱۳ و آوریل ۲۰۱۴ مبالغ منتقل‌شده به حساب بانکی وکس افزایش یافت و به حدود یک میلیون یورو رسید.
ال پائیس می‌نویسد منافقین یک ماه پس از تشکیل وُکس، پرداخت حقوق به دو نفر از رهبران حزب وُکس، سانتیاگو آباسکال، دبیر کل حزب و ایوان اسپینوزا دو لوس مانتروس، یکی از رهبران حزب را آغاز کرد. این کمک جدید سازمان به حزب با تلاش ویدال کوادراس، نخستین رئیس و پایه گذار حزب که با منافقین رابطه‌ای قدیمی دارد، به دو تن از رهبران وُکس رسیده است.
ال پائیس به نقل از دو نفر از مسئولین پیشین این حزب راست افراطی می‌نویسد که حقوق سانتیاگو آباسکال ۵ هزار یورو ناخالص و ۳۵۷۰ یورو خالص تعیین شده بود. سانتیاگو آباسکال بین ماه‌های فوریه و اکتبر ۲۰١۴ جمعاً مبلغ ۴۰ هزار یورو از تشکیلات تروریستی رجوی دریافت کرده است. حقوق ماهانه ایوان اسپینوزا ۲۳۰۰ یورو خالص و مبلغ ناخالص آن ۳ هزار یورو بوده است.
توافق برای کمک مالی منافقین با تقبل پرداخت حقوق به دو تن از رهبران حزب وُکس در هنگام صرف صبحانه در خانه اسپینوزا انجام شد و سپس در دفتر حزب در مادرید نهایی شد.
ال پائیس گزارش می‌دهد که وُکس بین دسامبر سال ۲۰١۳ و آوریل ۲۰١۴ مبلغ ۹۷١ میلیون و ۸۹۰ هزار یورو دریافت کرده است. این حمایت مالی صرف مخارج کمپین این حزب افراطی اسپانیا برای انتخابات پارلمان اروپا در سال ۲۰١۴ و هزینه‌های آموزشی، اجاره نخستین مقر حزب در خیابان «دیه‌گو دو لئون” در شهر مادرید و همچنین میز و صندلی، کامپیوتر و دیگر وسائل مورد نیاز این حزب شده است.
براساس تحقیقات این روزنامه در ماه آوریل گذشته، منافقین نه تنها ۸۰ درصد از مخارج کارزار انتخاباتی وُکس در انتخابات سال ۲۰۱۴ پارلمان اروپا، بلکه مخارج روزمره این حزب راست افراطی، نظیر مخارج حفظ و نگهداری مقر این حزب در مادرید، حقوق کارکنان، هزینه درمان سانتیاگو اباسکال، رئیس حزب در آن زمان، خرید مبلمان دفتر، کامپیوتر‌ها و … را تأمین کرده است.
براساس دفتر روزنامه حزب، که ال پاییس به آن دسترسی داشته، حتی یک صندوق مشترک هم برای تأمین مخارج جاری وُکس از زمان آغاز به کار آن در اواخر سال ۲۰۱۳ ایجاد شده بوده است.


براساس تبادلات بانکی فاش‌شده از سوی ال پائیس، می‌توان فهمید که مبالغ ذکرشده نه مستقیماً از سوی منافقین ، بلکه به‌واسطه صد‌ها تن از اعضایش که در سرتاسر جهان پراکنده‌اند، و به کمک ۳۵ تحصیلدار به حساب وُکس واریز شده است.
به این ترتیب، در طول تقریباً ۵ ماه، این تحصیلداران «کمک های» صد‌ها فرد ناشناس را کانالیزه و فاکتور‌های حزب را پرداخت کرده‌اند. کمترین مبلغ این فاکتور‌ها ۶۰ یورو و بالاترین مبلغ ۳۵۵۶۰ یورو بوده است.
استفاده از این افراد ناشناس به منافقین اجازه داده بتوانند قانون ممنوعیت تأمین مالی احزاب سیاسی از سوی احزاب و سازمان‌های خارجی در اسپانیا را دور بزنند.
افزون بر آن، هیچ کدام از این تراکنش‌های مالی از مرز ۱۰۰ هزار یورو کمک سالانه از جانب هر فرد که توسط قانون سال ۲۰۱۲ مقرر شده بود، فراتر نرفته است.
برای وُکس، کمک مالی این گروهک تروریستی برای تولد و شکل‌گیری این حزب تعیین‌کننده بوده است؛ چراکه در اسپانیا مجموع بودجه عمومی اختصاص‌یافته به هر حزب سیاسی براساس میزان آرای به‌دست‌ آمده توسط این حزب در انتخابات قبلی تعیین می‌شود. این کمک بر دو نوع است: هزینه‌ی سازوکار‌های معمول که یارانه مربوط به آن از سوی وزارت کشور به احزاب حاضر در کنگره نمایندگان اختصاص می‌یابد؛ و یارانه انتخاباتی که مخارج صرف ‌شده از سوی احزاب طی کارزار‌های انتخاباتی را بازمی‌گرداند. دولت ۲۱۱۶۸ یورو برای هر جلسه کنگره یا سنا پرداخت می‌کند و به این عدد باید مبلغ ۰،۸۱ سنت برای هر رأی به‌دست‌آمده در کنگره و ۰،۳۲ سنت برای هر رأی به‌دست‌آمده در سنا را اضافه کرد.
حزب وکس VOX که در لاتین به معنای صدا voice می‌باشد، دیدگاه‌های راست افراطی و ضدیت با اسلام دارد. این حزب توسط اعضای سابق حزب محافظه کار مردم اسپانیا people’s party تاسیس شد. حزب وُکس به عنوان حزبی پوپولیست و راست افراطی شناخته می‌شود. دیدگاه‌های اقتصادی و سیاسی این حزب منطبق با دیدگاه‌های دیگر پوپولیست‌های راست گرای اروپایی است: ضدیت با اسلام، مخالف اختلاط فرهنگی و مهاجرت مسلمانان به اسپانیا. رهبران این حزب نگاهی منتقدانه به اتحادیه اروپا دارند و معتقدند که ذره‌ای از حقوق حاکمیتی اسپانیا نباید در دست اتحادیه اروپا باشد و سرنوشت کشور فقط از طریق مردم اسپانیا باید تعیین شود.
روابط نزدیک ویدال کوادراس، نخستین رئیس و پایه گذار حزب وُکس با منافقین به هنگامی باز می‌گردد که او در سال‌های ١۹۹۹ و ۲۰۱۴ نماینده پارلمان اروپا بوده است و با نخستین هیات نمایندگی سازمان در بروکسل ملاقات کرده است.
ویدال کوادراس به روزنامه ال پائیس گفته که وی از رابطه اش با منافقین به رهبر حزب وُکس، آباسکال اطلاع داده است و گفته است که منافقین، حزب را تامین مالی خواهد کرد. ویدال کوادراس تائید می‌کند که منافقین که او از آن به عنوان شورای ملی مقاومت ایران نام می‌برد، سازماندهی تامین مالی برای وُکس را بر عهده گرفته و می‌گوید حاضر است در این مورد با روزنامه‌نگاران اسپانیایی صحبت کند.
ال پائیس می‌نویسد: شورای ملی مقاومت ایران یک شاخه نظامی دارد که تا سال ۲۰١۲ و درست یکسال قبل از حمایت‌های مالی از حزب راست افراطی وُکس در اسپانیا در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا قرار داشته است.
منافقین در سال ١۹۶۵ در تهران تأسیس شد و بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰١۴ تلاش کرد تا از طریق دادگاه‌های بین المللی از فهرست سیاه سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا و ایالات متحده خارج شود.
کشور بریتانیا پس از تلاش یک گروه پارلمانی این کشور که از سوی ۳۵ نماینده حمایت می‌شد، در سال ۲۰۰۸ این سازمان را از فهرست سازمان‌های تروریستی خود خارج کرد. روزنامه انگلیسی گاردین در نوامبر سال ۲۰١۸ ضمن فاش ساختن کمپین گسترده منافقین موسوم به «کمپین پرداخت پول» برای به دست آوردن حمایت رهبران بین المللی، موضوع خروج منافقین از فهرست سازمان‌های تروریستی را با تلاش ۳۵ نماینده پارلمان این کشور پیوند زد.
ال پائیس می‌نویسد: سازمان منافقین خلق هر ساله گردهمایی بزرگی در پاریس برگزار می‌کند که در آن ویدال کوادراس بیش از ١۵ بار به عنوان سخنران شرکت کرده است. در گردهم آیی سازمان منافقین همچنین میهمانان دیگری از اسپانیا، چون نخست وزیر پیشین اسپانیا، خوزه ماریا ازنار و خوزه لوئیس رودریگز زاپاتِرو و معاون سابق نخست وزیر اسپانیا، ماریا ترزا فرناندز دو لا وِگا، حضور داشته اند.