کد خبر : 457
تاریخ انتشار : چهارشنبه 8 آوریل 2020 - 13:36

شهید صیاد شیرازی

شهید صیاد شیرازی
شکست در مرصاد کینه منافقین از شهید صیاد شیرازی را بیشتر کرد

“پایگاه اطلاع رسانی مجاهدین”؛ امیرسپهبد شهید علی صیاد شیرازی، در سال ۱۳۲۳ هجری شمسی، در «کبود گنبد» از توابع شهرستان در گز، در شمال خراسان، در خانواده ای مذهبی دیده بر این دنیای خاکی گشود. پدرش از عشایر فارس بود که به استخدام ژاندارمری درآمده و سپس به ارتش منتقل شده بود. وی از جاذبه ای خاص برخوردار بود و از این رو، علی تحت تأثیر پدر، از کودکی به شغل نظامی و ارتش علاقه مند شد. دوران کودکی اش را به علت شغل پدر در شهر مقدس مشهد و دوران جوانی اش را در شهرهای گرگان، شاهرود، گنبد و آمل گذرانید و در طی این سال ها، تحت تأثیر جوّ مذهبی خانواده، ریشه های علاقه مندی به مذهب و ولایت، در عمق جانش پای گرفت

شهید علی صیاد شیرازی، پس از پایان آخرین سال دوره متوسطه در دبیرستان امیر کبیر تهران، در سال ۱۳۴۳ وارد دانشکده افسری شد وسه سال بعد، پس از اخذ درجه لیسانس، از دانشگاه افسری فارغ التحصیل شده و برای به پایان رسانیدن دوره مقدماتی توپ خانه، عازم اصفهان گردید. در سال ۱۳۵۱ پس از اتمام آموزش زبان انگلیسی در تهران، به دلیل لیاقت ها و دقت هایش در کار، برای تکمیل تخصص های توپ خانه، از طرف ارتش، عازم آمریکا شد تا دوره هواسنجی بالستیک را بگذراند. او پس از بازگشت ازآمریکا، به عنوان استاد در مرکز آموزش توپ خانه اصفهان به تدریس پرداخت.

ایشان پس از آن که دوره مقدماتی توپ خانه را در اصفهان طی کرد، مدتی در مناطق غرب کشور و در مشاغل افسر دیده بان توپ خانه، معاون آتش بار، فرمانده آتش بار و بعد هم در لشکر ۸۱ کرمانشاه، به خدمت پرداخت. وی که پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه افسری، با درجه ستوان دومی وارد ارتش شده بود، هم زمان با پیشرفت در زمینه های شغلی، به فعالیت های خویش در زمینه های مذهبی ادامه داد و انجمن اسلامی مرکز توپ خانه اصفهان را تأسیس کرد و با گروه های توپ خانه ۴۴ و ۵۵ اصفهان و هوانیروز و پایگاه هشتم شکاری اصفهان، ارتباط برقرار نموده و تشکیلات مذهبی این پادگان ها را هدایت می نمود.

شهید صیّاد شیرازی در ردیف اولین فرماندهانی بود که وارد کردستان شد و شهید دکتر چمران را در حل بحران پدید آمده در غرب کشور، یاری نمود. طرح هایی که باعث شکستن محاصره شهرهای سنندج، پادگان مریوان، بانه و سقز شد، از طرح هایی بود که شهید در آن ها دخالت اساسی داشت و آن گاه که این طرح ها با موفقیت به پایان رسید، با ارتقای درجه، با درجه سرهنگی، به فرماندهی عملیات غرب کشور منصوب شد. بدین ترتیب، لشکرهای ۲۸ کردستان، کرمانشاه، تیپ ۲۳ نیروهای مخصوص، بخشی از لشکر ۱۶، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیز نیروهای انتظامی کردستان، همگی تحت فرماندهی وی قرار گرفت.

 

این فرمانده انقلابی و غیور، پس از آن که به دلیل مخالفت هایش با بنی صدر رفیق شفیق منافقین، درجات نظامی اش توسط وی لغو و از مسؤولیت عملیات غرب کشور بر کنار شد، با دعوت شهید کلاهدوز، در سپاه پاسداران مشغول به خدمت شد و تا برکناری بنی صدر، به مدت چهار ماه در معاونت طرح و عملیات سپاه انجام وظیفه کرد. او پس از انتخاب شهید رجایی به سمت ریاست جمهوری، دوباره با درجه سرهنگی به ارتش فراخوانده شد و قرارگاه عملیاتی شمال غربی کشور را تشکیل داد و به پاک سازی شهرهای بوکان و اشنویه پرداخت. پس از شهادت سرلشکر فلاحی در سال ۱۳۶۰، با حکم امام خمینی رحمه الله به عضویت شورای عالی دفاع منصوب شد.

در سال ۱۳۶۷ منافقین طی عملیاتی با عنوان «فروغ جاویدان» که با فرصت طلبی یک هفته پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ توسط ایران، در روز دوشنبه ۱۳۶۷/۵/۳ از محور خانقین، خسروی، سرپل ذهاب، کرند، کرمانشاه انجام شد، به صورت مستقیم وارد جنگ با ملت ایران شدند. یک روز پس از عملیات منافقین (فروغ جاویدان)، با توجه به ماموریت داده شده از سوی ستاد کل نیروهای مسلح با هدایت و فرماندهی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی، منافقین در گردنه چهارزبر با پاتک شدید نیروهای رزمندگان ارتش، سپاه و بسیج زمین­گیر شده و با حملات هوایی بالگردهای هوانیروز و جنگنده بمب افکن­‌های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران عملیات رزمندگان اسلام بر علیه منافقین با عنوان “مرصاد” شروع شد و کلیه نیروهای نفاق در آن محور کشته، اسیر و یا مجروح شده و تعداد کمی به سمت عراق گریختند. شهید صیاد پس از حضور در منطقه از طریق فرماندهی متحرک هوایی و با استفاده از بالگرد کلیه محورهای هجوم منافقین را شناسایی کرد و دستور داد تا ضمن هلی برن نیروهای رزمنده به منطقه نبرد، توسط هوانیروز و نیروی هوایی، ابتدا و انتهای ستون ۴کیلومتری منافقین مورد هجمه قرار گیرد و با این کار، ابتکار عمل از منافقین گرفته و حرکت ستون نظامی منافقین متوقف شد. با توجه به هلی­‌برن نیروهای رزمنده به عقبه دشمن راه فرار آن‌ها نیز بسته شد. کلیه هماهنگی­‌های نحوه بکارگیری بالگردها و هواپیماهای نیروی هوایی توسط شهید صیاد فرماندهی می­‌شد. شهید صیاد همانند یک سرباز، بی­‌ادعا، بی­‌ریا و شجاع هر کاری که از دستش برمی­‌آمد، انجام می­‌داد. اگر نیازی به هواپیمای جنگنده بود، هماهنگی‌ها را انجام می‌داد و خودش تماس می­‌گرفت و برای تقویت روحیه نیروهای پیاده تا زمانی که آخرین لحظه منطقه را ترک نمی­‌کرد. این شکست باعث ایجاد کینه ای عمیق از صیاد دلهی مردم ایران در دل سیاه منافقین و در راس آنان مسعود رجوی شد.

 

شهید صیاد در سال ۱۳۶۸، به درخواست رئیس ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح و با موافقت مقام معظم رهبری، به سمت معاونت بازرسی ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح منصوب شد. ایشان، در سال ۱۳۷۲، با حکم فرمانده معظم کل قوا، به سمت جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح منصوب و در عید غدیر ۱۳۷۸، به درجه سرلشکری نایل آمد. وی در این آخرین شغل خود، بخشی از اوقات کاری اش را به امور فرهنگی دفاع مقدس می پرداخت و هیأت پژوهشی و آموزشی معارف جنگ را تشکیل داد و به مسائل حاشیه ای مربوط به دفاع مقدس و ثبت و ضبط تاریخ جنگ پرداخت. او این کار را، با هدف انتقال تجربه های جنگ به نسل جوان و دانشجویان، به ویژه دانشجویان دانشگاه افسری انجام داد.

امیر شهید علی صیاد شیرازی، حدیث دلدادگی را با شکوه و جاودانگی تمام، پس از سال ها جست وجوی شیرین شهادت، سرانجام در تاریخ ۲۱ فروردین ۱۳۷۸ هجری شمسی، مصادف با ۲۳ ذیحجه ۱۴۱۹ هجری قمری، در ساعت ۴۵/۶ صبح به نمایش گذاشت. وی که بیست سال در پی صید گران بهای شهادت، دشت و دمن و شرق و غرب کشور از پاوه تا چزابه و فاو را طی کرده بود، سرانجام در کمند زلف یار گرفتار آمد و جام عشق لایزال الهی را مستانه سرکشید. و با تن پوشی از یاس و ارغوان راهی بهشت شد و امروز، همه شکوفه های بهاری، از داغ سترگ شقایق درسوز و گدازند.

منافقین رو سیاه با پوشش کارگران شهرداری به سوی ایشان که همواره آغوشش به سوی همه مردم باز بود، آتش گشوده و این اسوه مردانگی را در مقابل دیدگان فرزند نوجوانش شهید کردند.